Gdy dojdzie do zacieku na suficie pojawią się żółte lub brązowe plamy, które sprawiają trudności w zamalowaniu.

Likwidacja źródła zacieku i suszenie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas likwidacji zacieku jest naprawa jego źródła – czy to będzie pęknięta rura u sąsiada, czy nieszczelność w dachu, nie ma sensu przystępować do naprawy sufitu, jeśli za chwilę zamoknie znowu i cała praca pójdzie na marne.

Po zlikwidowaniu źródła zacieku należy poczekać aż sufit przeschnie.

W przypadku likwidacji zacieków z blokach z wielkiej płyty, jeśli sufit przez dłuższy czas nie chce wyschnąć może się okazać,  że woda nazbierała się w pustej przestrzeni w płycie stropowej – płyty stropowe nie są z litego betonu – wewnątrz znajdują się wypełnione powietrzem kanały. Jeśli kanał taki jest zatkany z obu stron to woda może się tam utrzymywać długi czas i powoli przesiąkać przez beton. W takim przypadku można sufit nawiercić w kilku miejscach, aby odprowadzić wodę, która się tam nazbierała.

Likwidacja i malowanie zacieku

Gdy źródło zacieku zostało zlikwidowane i sufit jest suchy możemy przystąpić do prac naprawczych. W miejscach gdzie farba  się złuszczyła należy usunąć ją szpachelką. Następnie, jeśli w wyniku zrywania farby powstały nierówności,  możemy je uzupełnić na przykład za pomocą gładzi gipsowej.

Gruntowanie zacieku

Gdy mamy już równą powierzchnię przystępujemy do gruntowania, np. za pomocą Unigruntu Atlasu. Można też użyć farby przeznaczonej do zacieków – np. Milamat firmy Kabe. Nakładamy pierwszą warstwę, a następnie po 2 godzinach drugą warstwę. Gruntowanie, albo malowanie farbą do zacieków jest tutaj najszybszym rozwiązaniem. Malowanie zacieku farbą emulsyjną nie pomaga – zaciek rozpuszczony przez wodę zawartą w farbie będzie przebijał wielokrotnie nawet po wielu warstwach farby.

Nawet po czterech warstwach farby zaciek nadal jest widoczny

Malowanie zacieku

Gdy grunt, lub farba do zacieków wyschną, można przystąpić do malowania. Ponieważ świeżo malowana powierzchnia będzie mieć najprawdopodobniej inny odcień bieli niż pozostała część sufitu, to konieczne będzie malowanie całego sufitu – przynajmniej do narożnika.

Na wstępie nakładamy dla pewności punktowo farbę na zacieki, a potem malujemy cały sufit już w normalny sposób. Poniżej zdjęcia z likwidacji zacieku.

Zaciek został zagruntowany częściowo dla celów demonstracji

Zaciek zagruntowany po 2 dwukrotnym malowaniu już nie "przebija"

Wpis był pomocny? Pomóż go odnaleźć innym:

 

Przeczytaj także: Najszybsze usuwanie zacieku za pomocą sprayu izolacyjnego Flugger

Komentarze wyłączone.


Zadzwoń i umów się na bezpłatną wycenę


500 613 595


Warszawa i okolice


Lub użyj formularza

Poleć stronę w Google
Language
Wyszukiwarka
Polityka prywatności
Ta strona wykorzystuje jedynie techniczne pliki cookie w celu zapamiętania wybranego języka i kontroli przebiegu sesji.

Żadne dane na temat odwiedzających nie są zbierane, przesyłane, ani w jakikolwiek sposób wykorzystywane ani w celach marketingowych ani reklamowych.